Skip to main content

Vrijeme je za istraživanje otoka Šibenskog arhipelaga. Za ovaj put odabrali smo Prvić i Zlarin.  

Prvi dan pronađi ovdje: Veliki vodič kroz Šibenik: itinerar za 3 dana po našoj mjeri (1/3)

Drugi dan pronađi ovdje: Veliki vodič kroz Šibenik: itinerar za 3 dana po našoj mjeri (2/3)

Da vam moram dati samo jedan savjet vezan uz otoke arhipelaga bio bi – uvijek nosite hranu i vodu sa sobom i nemojte slijepo vjerovati redu plovidbe.  

Hrana na otocima može biti ili nevjerojatno jeftina ili nevjerojatno skupa. Brod se može, a i ne mora pojaviti. No, zahvaljujući divnim otočanima nikad nećete zaglaviti nigdje, a ako i zaglavite što će vam biti ako i prenoćite na otoku ( u apartmanu ili na plaži iako je zabranjeno).  

Plovni red pronaći ćete ovdje , a cijena karte u jednom smjeru je 3,50 eur. 

Ovaj otočić nalazi se u šibenskom arhipelagu i pun je zanimljivosti. Na njemu nema automobila i praktički se može obići pješice u jednom danu. Površine je 2,41 četvornih km, a dužina obale je 10,6 km. Ima dva naselja Prvić Luku i Prvić Šepurine, cijeli otok je zaštićeno kulturno – povijesno dobro i upisan je na Listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Danas ćemo obići oba naselja jer su međusobno udaljena oko 1 kilometra, a krenut ćemo s Prvić Lukom.  

Krećemo na Prvić 9.30h

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Sinjeri Stefanek (@editasinjeristefanek)

Vožnja iz Šibenika traje oko 45 minuta uz stajanje na otoku Zlarinu. Voziti ćete se kanalom Sv. Ante i uživati u panoramskom pogledu na Šibenik, skrivene uvale i plaže, borove šume. Otvorite oči jer ćete vidjeti i nekoliko morskih tunela iz 2. svjetskog rata s lijeve strane. Na izlazu iz kanala dočekati će vas divna tvrđava Sv. Nikole. 

Otok Prvić je poznat i pod nazivom Faustov otok – po Faustu Vrančiću, velikom hrvatskom izumitelju i vizionaru iz prijelaza 16. na 17. stoljeće koji je svoje djetinjstvo provodio na otoku, gdje je i pokopan. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MC Faust Vrančić (@mc_faustvrancic)

Otok se spominje još u 11. Stoljeću, a značajnije naseljavanje započinje bijegom stanovnika iz Srime i Vodica u strahu od Turaka. U 16. stoljeću naselja postaju pomodno odredište šibenskih velikaša i plemića gdje imućni grade svoje vile i ljetnikovce. Izuzetak nije bila ni poznata šibenska obitelj Vrančić. 

Prvić Luka

Po izlasku s trajekta prvo ćete vidjeti šarm mjesta, a potom Memorijalni centar Faust Vrančić.  

Popijte kavu i zaputite se u obilazak Memorijalnog centra. U dvorištu centra će vas oduševiti skulptura Homo volans – Leteći čovjek i modeli Faustovih izuma, a ulaskom u centar suvremeni postav s multimedijom i interaktivnim sadržajima. Njegovi najpoznatiji izumi su sigurno viseći most i padobran.  Svoju konstrukciju padobrana nazvao je Leteći čovjek (Homo volans) i ona predstavlja prvi tiskani nacrt padobrana. On tu konstrukciju ne naziva padobran već mu daje opis: Spustiti se (skočiti) s velike visine i ne ozljediti se. Pri tome opisuje važnost odnosa veličine platna i težine čovjeka.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zivka Petricevic (@ziv_jackie)

On je i napisao i objavio prvi tiskani riječnik hrvatskog jezika – Riječnik pet najuglednijih europskih jezika – latinskog, talijanskog, njemačkog, hrvatskog i mađarskog. To je ujedno i prvi tiskani riječnik mađarskog jezika u povijesti te je je objavljen 1595. godine u Veneciji i smatran temeljem hrvatske leksikografije. 

Cijena ulaznice je 5 eura, a radno vrijeme u špici sezone 01.07. – 31.08. Je svaki dan osim blagdana i praznika od 09.00 do16.00 h. 

Sigurna sam kako ste sad već sigurno i gladni, pa je vrijeme i za jelo. A jest ćemo što drugo nego rižot s plodovima mora i brudet u konobi Stara Makina koja se nalazi uz more ili konobi Maslina. Kvaliteta hrane varira, ali izbora ionako nema previše.  

Prvić Šepurine

Upalite Google Maps i krenite put Šepurina. Šetnja nije naporna, hlada ima ponešto, a kad stignete izaći ćete na plažu gdje ćete se rashladiti u divnom moru.  

U naselju Šepurine nalaze se dvije sakralne građevine: župna crkva Velike Gospe iz 19. stoljeća te crkva Svetog Roka s početka 17. stoljeća koja je poznata po svom jedinstvenom baroknom oltaru s venecijanskim ukrasnim motivima. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CRO destinations (@cro_destinations)

Nakon Šepurina čekamo trajekt za Zlarin.

Na trajekt pa za Zlarin – 14.05h ili 18.08h

Otok Zlarin, smješten u šibenskom arhipelagu, odiše posebnim šarmom i čuva tajne koje će vas oduševiti. To je mjesto gdje se koralji isprepliću s bogatom prirodom i duboko ukorijenjenom tradicijom, stvarajući nevjerojatan spoj harmonije i autentičnosti. Kada jednom posjetite Zlarin, teško je ne zaljubiti se u njegovu čarobnu atmosferu i neponovljiv šarm.

O Zlarinu smo već pisali pa savjetujemo da pročitate članak ovdje: Zlarin: otok kojeg istražujemo ovo ljeto  

Najvažnija posebnost Zlarina je koraljarstvo. Otok ima dugu tradiciju lovaca na koralje, a prvi pisani tragovi o Zlarinjanima kao najpoznatijim koraljarima datiraju još u 15. stoljeće. Crveni koralji postali su ne samo simbol Zlarina, već i ključni dio njegove ekonomije i kulture. Stoga je posjet Centru koralja obavezan. Muzej nas je oduševio. Ako možete uzmite vodstvo i pogledajte dokumentarac. Nakon posjete muzeju zaputite se u jedan od dva obrta u kojem se prodaju i obrađuju koralji. Meni se posebno dopala Zlarinka, a postoji i obrt Viktor kojeg ću posjetiti idući put. Cijene su stvarno ok i čak mi se čini jeftinije od cijenai koralja u zlatarnama na kontinentu, a za ove bar znate da su iz Jadrana i tko ih je obradio.

Za ranu večeru prije povratka preporučam konobu Prsliku.

Vraćamo se u Šibenik brodom u 18.35h ili 21.35h

Sad kad ste se vratili u Šibenik nakon cijelog dana skakutanja po otocima vrijeme je da se udobno zavalite u NaMaLo ili Azimut i “drmnete” koju orahovicu i čašu, dvije vina kako biste si čestitali na ovom (nećemo se lagati) poduhvatu, a ako ste više “od slatkog” uzmite sladoled u Grom slastičarnici i sjednite na Poljanu dok vam sladoled kapa po šlapama. Ako je fjaka ne znači da ste oduzeti, zar ne:)

Alternative

Ako vam se ovaj plan nije baš sasvim svidio, imam još dvije alternative za današnji dan.

Prva je otok Krapanj. Potencijalni problem s Krapnjem je što parkinga za brodić baš i nema pa svakako dođite dovoljno rano i kružite – možda ulovite neko slobodno mjesto, ukrcajte se na brodić i istražite otok uzduž i poprijeko, kupajte se i sjednite na fini ručak.

Druga su veličanstveni slapovi Krke. Pogledajte staze ovdje.

Nadam se da će vam koristiti ovaj vodič i da ćete se zaljubiti u Šibenik, njegova gradska naselja i otoke kao i ja.

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.