Skip to main content

Šibenik (ili Tomislavov grad) ima baš sve potrebno za jedan sjajan odmor po mjeri: red kulturnog uzdizanja, red povijesti, red dobre spize i red istraživanja otoka, a sve to po pristupačnim cijenama. S obzirom da sam zaljubljena u Šibenik do ušiju, nemojte zamjeriti ako sam malo pretjerala, naime, toliko volim ovaj grad da mi je stalo navest vam čim više.

Tri dana su premalo ali mislim da sam (donekle) uspjela.

 

Kratke informacije i savjeti

Preskačem doručke jer se za to zaista možete pobrinuti sami, no ono što vam toplo preporučam kao velika izjelica je da probate bur kifle. Naći onu dobru, punu oraha je sve češće postao pravi izazov, ali još uvijek ih se može naći. Pitajte u svakoj pekari imaju li ih – možda vam se posreći.

U vodiču se nisam baš previše fokusirala na kupanje i plaže jer svatko ima svoj ukus, ovo je vodič od svega tri dana kroz koji sam htjela da obiđete čim više i posjetite sva mjesta koja su me oduševila. Naravno, boravak u Šibeniku će biti još opušteniji ( i u skladu s fjakom) ako u ovaj vodič svaki drugi dan ubacite dan bez ikakvih aktivnosti.

Savjetujem obilazak i kupanje na Murteru u uvali Slanici, Srimi ako volite ipak malo konzumerizma. Kupanje na poluotoku u Grebaštici s druge strane zida ako volite prirodu i ne volite gužvu.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Deni Mahoric (@mahuna91)

Otiđite trajektom na otok Kaprije ili neodoljivi Krapanj za koji vam se čini da je brže plivati do njega nego čekati brodić.

Puno je mjesta, a dana malo. Možete se uputiti i u moju voljenu Raslinu i uživati u vožnji uz Šibenski kanal skroz do Prukljanskog jezera gdje je bočata voda nastala mješanjem slatke vode sa slapova Krke i mora iz Šibenskog kanala, no ostat ću za sada na tome jer Raslina je svakako zaslužila zaseban članak.

 

Prije putovanja u Šibenik

Prije samog putovanja imate nekoliko opcija s kojima možete uštediti:

(1) Klub prijatelja Šibenskih tvrđava. U džepu svakog ljubitelja spomeničkog nasljeđa Grada Šibenika nalazi se iskaznica Kluba prijatelja. Ona će vam omogućiti neograničen broj šetnji zidinama tvrđava tijekom cijele godine, slobodan ulaz u Centar koralja Zlarin, slobodan ulaz na pojedine programe na Tvrđavi Barone, i razne popuste. Sve pogodnosti pogledajte ovdje.

Godišnja članarina iznosi 11,50 eura (ekvivalent cijeni ulaznice za samo jedan ulazak na Tvrđavu sv. Mihovila, tako da se stvarno isplati) , a dio iznosa članarina usmjerava se na obnovu stare gradske jezgre Šibenika.  Zašto je članstvo toliko jeftino ne znam, nekako mi se čini da bi više zaradili da ga nema, a samim time bi se i više odvojilo za obnovu gradske jezgre i funkcioniranje tvrđava i Muzeja koralja, ali s druge strane – ako pazite na svaki euro, zašto ne iskoristiti pogodnost.

(2) Ako ćete boraviti do sedam dana u Šibeniku kupite Šibenik card. Cijena je 17 eura, a uključen je posjet tvrđavama Barone, Ivan i Mihovil, katedrala, Muzej grada Šibenika, Civitas Sacra te 20% popusta za posjet Tvrđavi sv. Nikole i posjetiteljskom centru Kanal sv. Ante. Više informacija pronađite ovdje.

 

 

Gdje je što?

Pronašla sam dvije zgodne karte koje vam mogu poslužiti, pa savjetujem da ih spremite u mobitel:

Plan stare gradske jezgre

Šibenik i okolica

 

Veliki itinerar kroz Šibenik (1/3): Tvrđava sv. Mihovila, gradska jezgra i kupanje na Jadriji

Dok vas još nije uhvatila fjaka na maksimum i drži vas adrenalin i uzbuđenje što ćete se baciti na istraživanje grada savjetujem vam da iskoristite iskaznicu Kluba prijatelja Šibenskih tvrđava jer se penjemo na Tvrđavu sv. Mihovila.

Ova tvrđava je prva sagrađena i prva obnovljena. Upravo od zidina Tvrđave sv. Mihovila nastali su gradski bedemi koji su okruživali i stoljećima štitili Šibenik, dok je sveti Mihovil od najranijeg perioda nebeski zaštitnik grada. Izgrađena je na visokoj strmoj stijeni zbog čega dominira starom gradskoj jezgrom, a s nje puca prekrasan pogled na Kanal sv. Ante, zaljev i ušće rijeke Krke.

Tvrđava je obnovljena 2014. godine kada je na njoj izgrađena atraktivna pozornica i tribine s 1077 sjedećih mjesta. U kratko vrijeme Tvrđava sv. Mihovila postala je ekskluzivna lokacija za održavanje jedinstvenih večernjih događanja koji su pozicionirali Šibenik kao jednu od vodećih koncertnih destinacija u regiji.

Zanimljiva povijest na tvrđavi je ispričana pomoću suvremene tehnologije; audio vodiča i 3D mappinga u stoljetnim cisternama.

Uspon na tvrđavu nije težak i ako niste smješteni u Šibeniku, savjetujem vam da se parkirate na velikom parkiralištu iznad plaže Banj i krenete rivom laganini uz pomoć Google mapsa prema tvrđavi. Ljeti je u staroj gradskoj jezgri poprilično vruće i nema zraka pa će vam i uspon biti teži, što zbog strmine koja je na tom dijelu veća, što zbog toga što ćete duže morati hodati do jezgre.

Dok hodate rivom vidjet ćete s lijeve strane dvostruki bedem. Dvostruki gradski bedem koji se spušta s tvrđave sv. Mihovila niz strmu padinu do obale (Kvartir) i završava velikim gotičkim vratima većim je dijelom sačuvan. Sagrađen je u prvoj polovini 15. stoljeća kao zaštićeni prolaz od mora kojim bi se u kaštel sv. Mihovila dostavila pomoć u ljudstvu, naoružanju i opremi u slučaju opsade. To je jedinstveni takav obrambeni sustav na istočnoj obali Jadrana, a trebao bi uskoro proći i obnovu. Ne mogu naći stranicu na kojoj bi vam bilo jasno gdje se točno nalazi, ali možda vam mogu pomoći ove slike iz članka.

Za razgledavanje tvrđave si ostavite nekih sat, sat ipo vremena i još pola sata za uživanje u fantastičnom pogledu. Evo kako izgleda meni najljepši pogled na svijetu:

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lana Rogošić Blagojević (@lanarogosicblagojevic)

Vrijeme je za ručak! Nakon tvrđave predlažem da kratko nešto pojedete. Možete sjesti u Restoran Pjat koji je stvarno dobar ili pak  Bronzin, no u njemu nisam bila pa vam ne mogu sasvim sugerirati (Konoba Nostalgija koja mi je bila niz godina favorit je na žalost od ove godine zatvorena).

Ako si možete priuštiti potrošiti više – predlažem vam da posjetite Tomaseo na drugoj strani rive uz obalu prema Ininoj benzinskoj stanici (ako ste brodom tu ga možete i natankati).

Sad kad je sunce već zbilja jako, predlažem da se i malo osvježite. Ja se ne volim kupati na plaži Banj, nekako mi je njena dubina jeziva, pogotovo kad znam što se nalazilo na toj lokaciji prije nego li su je uredili u plažu.

Ako niste smješteni u Šibeniku, a ostavili ste svoj auto na parkingu i sigurna sam kako vam se ne da vraćati po suncu nazad, predlažem da uskočite u brodić za Jadriju i da zaplovite prema šarenim kabinama. Brodska linija Šibenik – Jadrija ima definiranu cijenu od dva eura za kartu u jednom smjeru, dok cijena povratne karte iznosi tri eura. Brod kreće s rive, a to vam je tamo negdje ispred restorana Tomaseo. Pitajte nekoga ili potražite turističi brod na kojem piše Jadrija i red plovidbe.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lana Rogošić Blagojević (@lanarogosicblagojevic)

Kupalište Jadrija kod Šibenika najpoznatije je po upečatljivim šarenim vratima mnogobrojnih kabina za presvlačenje. Veličina tih kabina varira – jedne su široke tek koliko i vrata i duboke otprilike dva metra, a druge nešto veće, dimenzija dovoljnih da u prostor stanu, primjerice, dva para kreveta na kat. Super članak o Jadriji možete pročitati ovdje

Na Jadriji nemojte zaboraviti kupiti krafne. Neće vam biti problem naći, pitajte nekoga gdje se prodaju krafne ako ih baš ne možete pronaći. Jadrija je mala i nema baš puno ugostiteljskih objekata, ali sasvim dovoljno da imate gdje sjesti i da ne morate puno hodati.

S Jadrije se vratite brodom nazad u Šibenik. Savjetujem vam da to ne bude baš zadnji u 20h, probajte radije onaj ranije da se ne bi stvorile velike gužve. Ili još ranije ako želite vidjeti više Šibenika odmah prvi dan.

Sad kad ste se iskrcali u Šibeniku, sunce više nije toliko jako, pa je vrijeme da krenemo u Šibensku avanturu. Savjetujem vam da pogledate je li još aktivan vodič Ante koji je i mene vodio po Šibeniku, a kojeg sam bookirala preko GuruWalk aplikacije. Iako ljetujem preko 20 godina u malom mjestu kraj Šibenika, nisam znala baš sve o čemu je pričao. https://www.guruwalk.com/walks/49313-sibenik-walking-tour-with-a-magister-of-history

Perivoj Roberta Visianija se nalazi u blizini gdje vas je brod iskrcao. Krenite malo uzbrdo prema spomeniku Petru Krešimiru IV. I naći ćete se u parku u kojem je spojena perivojna kultura i krajolik. Park je podignut oko 1895. god, a nalazi se u centru grada između Poljane i šibenske rive. Temeljito je obnovljen 1995. godine kada su prostor u parku zauzele pretežno mediteranske biljke.

Poljana se nalazila odmah ispred Kopnenih gradskih vrata, najvažnijeg i najbolje branjenog ulaza u povijesnu jezgru grada Šibenika. Sve ispred tih vrata bilo je kopneno gradsko predgrađe, Varoš ili kako se tada na talijanskom jeziku i venetskom dijalektu zvalo – Borgo di terra. Šibenik je imao još jednu Varoš, onu u blizini mora koja se u povijesnim dokumentima zvala Borgo di Mar, a mi je znamo pod nazivom Dolac.

‘To je mjesto ugodno za one koji izlaze da se više nadišu svježeg zraka, nadalje prikladno je za konjske utrke, za gađanje u igri s kopljima, za loptanje i za gađanje u cilj strijelama.’ Tako o Poljani 1487. godine piše Juraj Šižgorić u svom glasovitom djelu pod nazivom ‘O smještaju Ilirije i o gradu Šibeniku’.

Na Poljani se nalazi i Gradska knjižnica Jurja Šižgorića, Hrvatsko narodno kazalište Šibenik., a u pozadini se nazire i Katedrala sv. Jakova, kao i tvrđava sv. Mihovila.

Preko puta uz križanje u fontani pokraj crkve Gospe van Grada oduševiti će vas poznate šibenske kornjače. Kornjače se nalaze u ovoj fontani još od 2006. godine, a sredinu fontane krasi atraktivna gromada sedre na kojoj se kornjače bezbrižno sunčaju. Do fontane nalazi se i Skulptura Svetog Frane Asiškoga zaštitnika životinja.

Krenite dalje prema ulazu u gradsku jezgru i vrlo brzo ćete doći do račvanja u dvije ulice: donju i gornju kalelargu.  ‘Desna kalelarga’ je danas Zagrebačka ulica, nekad su je zvali ‘masna’ ulica. Više o tome pročitajte ovdje: https://sibenskiportal.hr/iz-grada/masna-ulica-sibenik-je-bio-grad-gdje-je-prag-tolerancije-bio-visi-nego-drugim-dalmatinskim-gradovima/

Vjerujem kako ste već umorni od tvrđave i kupanja pa možda ne bi bila loša ideja i nešto pojesti, sjesti na piće i opustiti se. Nastavite hodati Zagrebačkom ulicom.

Predlažem da probate tuna steak, lignje ili girice u Fast foodu Fry Guy. https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g295375-d15020447-Reviews-Fry_Guy-Sibenik_Sibenik_Knin_County_Dalmatia.html

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Na.Ma.Lo (@na.ma.lo)

I da se na piće zaputite u coffee and wine bar NaMaLo  https://www.instagram.com/na.ma.lo/  Uživat ćete u pogledu na crkvu sv. Ivana.

Obje lokacije su vam u blizini.

Vrijeme je za dan 2.

 

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.