Skip to main content

Posao, kuća, posao, email, notifikacija… samo su neki elementi onoga u što nam se pretvorio život. Godišnji tijekom kojeg nismo poslali niti jedan mail, obavili niti jedan poslovni poziv postao je luksuz kakav ima malo tko. 

No, iako nam se život pretvorio u utrku za novcem ili preživljavanjem (kako kod koga), to ne znači da na odmor trebamo zaboraviti ili ga ne cijeniti dovoljno. Koliko god to teško bilo, odučite se od skakanja na svaku notifikaciju, odmorite palčeve od bjesomučnog skrolanja i uživajte u odmaranju koje ne uključuje mobitel. A ako imate mogučnost otići na mjesto bez signala uživajte u periodu tijekom kojeg vam neće iskakati Instagram slike nabrijanog života ljudi do kojih vam ili ne treba biti ili nije stalo. 

Pakiram se i odlazim na (pusti) otok!

Tko god je boravio na otoku dobro zna koliko su idealno mjesto za opušanje, slušanje lokalnih čakula, neobavezno druženje s lokalnim stanovništvom, koliko treba cijeniti svaki komad domaćeg voća i povrća, koliko je ukusna netom ulovljena riba te koliko su opojni mirisi prirode i mora.  

Imamo sreće što ih je u Hrvatskoj ravno 67 naseljenih, a na njih 7 nema mjesta automobilima.  

Bez prisustva automobila, tempo života usporava, a svakodnevne brige blijede u pozadinu. Umjesto toga, vrijeme se provodi uživajući u jednostavnim radostima poput čitanja knjige na terasi, plivanja u kristalno čistom moru ili šetnji po starim kamenim ulicama s pogledom na azurno plavo more. 

Otoci su oduvijek bili izolirani što donosi puno svojih prednosti. Iako se otočani susreću s izazovima, poput zimskih mjeseci, njihova snalažljivost omogućuje im život bez stresa i gužve. Na nekima od ovih otoka, gdje nema automobila, život se odvija u još većem miru, pružajući osjećaj povratka u prošla vremena i istinski smisao narodne izreke “nije priša”

Otoci  Zlarin, Prvić, Silba, Lopud i Koločep ti na koje ćemo vas danas odvesti. Na vama je da izaberete jedan ili nekoliko njih, rezervirate smještaj i čekate punim srcem trenutak kad ćete  (možda i previše teatralno) sklopiti laptop i pjevušeći otrčati u taj toliko očekivani GO.

Silba

Otok Silba je najsjeverniji otok zadarskog arhipelaga zbog čega se naziva i vratima  Dalmacije. Nalazi se nedaleko od Zadra, a na njemu  se nalazi samo jednom mjesto, Silba, ali je zato otok prepun plaža i divljih uvalica koje možete istražiti pješice. On je idealno odsječen od moderne užurbanosti, a opet nudi sve što vam je potrebno.  Pijesak, tirkizno more, tišina i pokoji kaić koji prođe otokom, sve je što trebate za savršen odmor na ovoj maloj oazi mira. Na ovom otoku velikom  svega petnaest kvadratnih kilometara, pronađeni su ostaci još iz rimskog doba, a prvi put je službeno spomenut još u 10. stoljeću od strane bizantskog cara Konstantina riječju “Seblo”. Smatra se kako dolazi od grčke riječi “silbon” što znači pijesak i latinske riječi “silva” što znači šuma.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Saša Stanković (@sasastankovic)

Tragovi bogate pomorske tradicije mogu se i dan danas vidjeti u kućama kapetana s raskošnim vrtovima,  opasanih visokim zidinama koje ih skrivaju od pogleda. 

Atrakcija na otoku je Toreta, toranj koji je 1872. godine izgradii kapetan Petar Marinić za svoju ljubav Domeniku Rasol, a naziva se još i tornjem ljubavi ili Marinićevom osvetom. Pogled s Torete je zbilja spektakularan. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zadar Archipelago (@zadar_archipelago)

Od Zadra do Silbe će vam trebati sat i pol trajektom, ali vrijedi istražiti  ovaj netaknuti krajolik koji je s razlogom privukao mnoge umjetnike poput slikara, kipara, pjesnika, pisaca i glazbenika, koji su ovdje pronašli dom i inspiraciju za svoja najljepša djela.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jelena Weir (@jelena.nyc)

Zlarin

Iako je udaljen svega 2 kilometra od kopna, čim stupite na ovaj otok, osjetit ćete kao da ste zakoračili u potpuno drugačiji svijet. Na Zlarinu, bez prisustva automobila, buke i gužve, možete odmoriti dušu i iskusiti istinsku dalmatinsku fjaku. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ksenija Biocic (@croatia.inside)

Na otoku Zlarinu obiluje bogata kulturno-povijesna baština, što se može vidjeti u mnogim crkvama i kapelicama, a otok se prvi put spominje u dokumentu iz 13. Stoljeća, kada ga je grad Šibenik poklonio šibenskom biskupu. Ime Zlarin prvi je zabilježio šibenski humanist Juraj Šižgorić u djelu “De situ Illyriae et civitate Sibenici” još davne 1487. godine. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ksenija Biocic (@croatia.inside)

Lokalno stanovništvo se generacijama bavi koraljarstvom, a znanje o vađenju ovih dragocjenosti prenosi se usmenom predajom s oca na sina. Danas na otoku postoje dvije koraljarnice u kojima osim nakita možete vidjeti i dijelove izrade, a otvoren je i Muzej koralja koje zbilja vrijedi posjetiti. Otočani vjeruju u ljekovita svojstva koralja te ga smatraju važnim za zaštitu trudnica i nerođene djece, on se nosi kao nakit te je omiljen među ženama na otoku. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Centar koralja Zlarin (@centarkoraljazlarin)

Fun fact: otočani se turizmom bave dugi niz godina, a prvo turističko društvo na otoku osnovano je 1922. Godine i zvalo se „Društvo za poljepšavanje i promet strancima“.   Osim što je najveći otok u šibenskom arhipelagu, Zlarin je ujedno i prvi hrvatski plastic free otok. Na svim kulturnim i zabavnim manifestacijama ne koristi se plastika, plastične čaše i pribor za jelo, već posebno dizajnirane višekratne čaše, a ni u trgovini nećete dobiti plastične vrećice.  

Otok je raj za potpuni odmor, šetnju, aktivni odmor i uživanje u predivnom čistom moru.

Prvić

Dobrodošli na idilični otok Prvić, smješten preko puta Vodica, koji će vas očarati svojim šarmantnim uskim ulicama i tradicionalnim kamenim kućama. Pitoreskna naselja poput Prvić Luke i Šepurina oživljavaju priče o nekadašnjem sjaju i bogatstvu ovog prekrasnog kraja, a možete ih obići pješice i uživati u tradicionalnom način gradnje koji ćete vidjeti usput. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Julien Duval (@julienduvalphoto)

Danas na otoku živi tek oko 400 stanovnika, koji uživaju u svojem mirnom raju bez automobila, gužve i stresa. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jelena F (@itsmejelena)

Otok obiluje crkvicama i kulturno-povijesnim spomenicima, koji svjedoče o bogatoj povijesti i kulturnoj baštini. Posebno je značajan spomenik posvećen poznatom šibenčaninu Faustu Vrančiću, čije su inovacije obogatile svijet. Pružite si priliku da istražite ove zanimljive sadržaje i otkrijete čari otoka Prvića.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MC Faust Vrančić (@mc_faustvrancic)

Lopud

Lopud je jedan od osam otoka i pet otočića Elafita, pravi dragulj u koji se toliko jednostavno zaljubiti, ali i utonuti u blaženo stanje fjake. Ovo slikovito naselje i zelena oaza mira odiše tradicijom poljodjelstva i ribarstva, dok se njegova ljepota proteže kroz bujnu suptropsku vegetaciju i prekrasne plaže. Lopud je idealan za bijeg iz prenapučenog Dubrovnika i od hordi turista. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Love Croatia (@volimhrvatsku)

Na njemu ćete pronaći i crkvice, kapelice, ljetnikovce dubrovačke vlastele te franjevački samostan Gospe od Špilice koji je nedavno, nakon dugogodišnje obnove, otvoren kao predivan luksuzni kompleks u kojem možete odsjesti. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lopud1483 (@lopud.1483)

Smješten između otoka Koločepa i Šipana ponosi se sa svoja dva zaljeva: Lopudskim zaljevom i zaljevom Šunj. Posebno se ističe plaža Šunj, jedna od najljepših pješčanih plaža na Jadranu, čiji pješčani plićak pruža savršen prostor za obitelji s djecom i oduševljava mještane i turiste. Do nje ćete doći samo pješice kroz gustu borovu šumu ili brodom. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Timotej Gošev 🇭🇷 Croatia (@timotej)

Šetnica uz obalu, od pristaništa do vidikovca, pruža nezaboravan pogled na otok Mljet, Šipan i prostranstva Jadranskog mora. Ljeti se na Lopudu održava i poseban Ponta Lopud filmski festival, koji brojnim radionicama, sadržajima i filmskim premijerama, svake godine privlači neke od najvećih svjetskih filmaša. 

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.