Skip to main content

Zamislite miris mediteranske obale, gdje morska sol susreće miris borova, lavande, smilja i ružmarina. Dalmacija je prožeta neodoljivim aromama koje ostavljaju neizbrisiv dojam na sva osjetila. Ova bogata kombinacija mirisa postala je sinonim za opuštanje, svježinu i ljepotu, inspirirajući nas da prigrlimo ove prirodne esencije u obliku eteričnih ulja. 

Dalmacija je ne samo dom predivnih mirisa već i tradicije uzgoja bilja. Generacije uzgajivača bilja prenose svoje znanje, pretvarajući lavandu, smilje i druge biljke u visokokvalitetna eterična ulja. Ova tradicija ne samo da oživljava kulturnu baštinu već i pridonosi održivosti, čineći Dalmaciju pravim izvorom inspiracije za ljubitelje prirodnih mirisa. 

Ulja postaju sve popularniji izbor kad je u pitanju osobni miris, a razlozi za ovu promjenu su višestruki. Tradicionalni parfemi možda imaju svoj šarm, ali zamjena s kombinacijom baznih i eteričnih ulja može unaprijediti vašu rutinu njege i pružiti jedinstveno iskustvo mirisa. 

Jedan od ključnih razloga za prelazak na mirisna ulja leži u njihovoj prirodnoj formulaciji. Dok konvencionalni parfemi često sadrže kemikalije koje mogu iritirati osjetljivu kožu, mirisna ulja obično su napravljena od prirodnih sastojaka. Iako i prirodni sastojci (eterična ulja) mogu biti iritansi i smatrati se toksičnima, svakako je bolja prirodna formula koja ne samo da pruža nježnost koži već i smanjuje rizik od alergijskih reakcija. 

Osim toga, mirisna ulja često imaju terapeutske prednosti. Esencijalna ulja koja se koriste u ovim mirisima često posjeduju svojstva koja mogu opustiti, osvježiti ili čak poboljšati koncentraciju. Ova dodatna dimenzija čini mirisna ulja ne samo estetskim, već i korisnim za vaše emocionalno i mentalno blagostanje. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by lavandahvar (@lavandahvar)

Kako napraviti svoj parfem? 

Prije svega trebate odabrati bazu svog parfema. Tako možete napraviti parfem u biljnom ulju, u mješavini alkohola i hidrolata (on razblažuje djelovanje alkohola), samo u hidrolatu te samo u alkoholu. 
Također, jako je važno znati kako eterična ulja u parfemu isparavaju različitom brzinom tako da ih naš osjet njuha ne može sve osjetiti istovremeno. 
Tako postoje gornja, srednja i donja nota te je za dobar parfem najvažnije kreirati prave omjere. 

Gornju notu najprije osjetimo i eterična ulja koja pripadaju ovoj noti su ponajprije citrusi (limun, naranča, mandarina, grejp te đumbir, bosiljak…) 
Miris srednje note je taj koji zapravo definira parfem, a primjeri eteričnih ulja su jasmin, ylang-ylang, ruža, lavanda, bor… 
Mirisi iz donje note najduže ostaju na koži, a primjeri ulja su pačuli, cedar, mira, cimetovac… 

Recept za miris mora 

Imamo recept za parfem koji će vam donijeti dašak Mediterana i ljeta 

Idealni sastojci za miris mediterana: limun, lavandin, naranča, cedar atlas, smilje, ružmarin 

Eterična ulja morate razrijediti tako što ćete koristiti bazno ulje na primjer jojobe, hidrolat ili alkohol, a može i kombinirati alkohol i hidrolat kako biste smanjili postotak alkohola. Najbolje je ako parfem sadrži 3 do 10 posto eteričnog ulja.   

Evo jedan primjer: 

  • 30 kapljica eteričnog ulja bergamota (Citrus bergamia) 
  • 10 kapljica eteričnog ulja petitgraina naranče (Citrus aurantium ssp. amara) 
  • 10 kapljica eteričnog ulja slatke naranče (Citrus sinensis) 
  • 10 kapljica eteričnog ulja limuna (Citrus limon) 
  • 5 kapljica eteričnog ulja širokolisne lavande (Lavandula spica) 
  • 5 kapljica eteričnog ulja nerolija (Citrus aurantium ssp. amara) 
  • 5 kapljica eteričnog ulja ružmarina CT cineol (Rosmarinus officinalis) 
  • 10 ml etilnog alkohola 
  • 45 ml hidrolata ruže (Rosa damascena) 
  • 45 ml hidrolata nerolija (Citrus aurantium ssp. amara) 

Sve sastojke dobro promiješajte, prelijte u tamnu bočicu i ostavite mirovati najmanje tjedan dana. 

Uzmite u obzir da će parfem svoj pravi miris poprimiti tek nakon mjesec ili dva jer mora neko vrijeme odstajati.  

Foto: Video by Mikhail Nilov

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.