Skip to main content

Juha od kamena nije mit iako o njoj ima različitih verzija priča. Od toga da je to čista izmišljotina, do toga da je svaka juha od kamena u koju su dodani riba ili meso ukusna te da je kamen nepotreban, do priča o tome kako se juha od kamena spremala od pamtivijeka kad ribari ne bi ništa ulovili, a jesti se moralo.

Priprema ove juhe je jednostavna, ali je dobar kamen teško naći.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Barbi (@notanotherbarbie)

Iz čistog mora s dubine od cca 10 metra izronite šupljikavi kamen po mogućnosti prekriven školjkicama, račićima… ili pokupite takav kamen iz plićaka kojeg je izbacilo more.

Što je više malih školjkica u rupama i po kamenu, to će juha biti bolja. Ako ima algi po njemu – nema veze, još bolje. Morske alge jedne su od najstarijih i nutritivno najbogatijih namirnica.

Kažu kako jedan takav kamen, malo veći od ljudske šake, može dati 4 do 5 tanjura juhe.

Recept za juhu od kamena

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sladjana Curak (@sladjanacurak)

Stavite kamen u veliki lonac te dodajte dovoljno hladne vode da ga prekrije.  Zatim dodajte narezani crveni luk, 2 mrkve, peršin, rajčice, narezani krumpir, peršin, 1 režanj češnjaka, maslinovo ulje i malo papra.  Stavite kuhati na laganoj vatri. Kad su krumpir i mrkva kuhani, izvadite kamen, procijedite te u juhu dodajte rižu i nastavite kuhati.

Photo: Instagram @notanotherbarbie, sladjanacurak

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.