Skip to main content

Otok Zlarin, smješten u šibenskom arhipelagu, odiše posebnim šarmom i čuva tajne koje će vas oduševiti. To je mjesto gdje se koralji isprepliću s bogatom prirodom i duboko ukorijenjenom tradicijom, stvarajući nevjerojatan spoj harmonije i autentičnosti. Kada jednom posjetite Zlarin, teško je ne zaljubiti se u njegovu čarobnu atmosferu i neponovljiv šarm.

Ovaj biser šibenskog arhipelaga već više od sto godina privlači posjetitelje svojim prirodnim ljepotama, bogatom kulturnom ponudom i jedinstvenim doživljajem autohtonosti. Nedavno obogaćen Centrom koralja Zlarin, ovaj otok postaje sve privlačnija destinacija za putnike željne istinske ljepote i kulturnih doživljaja.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Centar koralja Zlarin (@centarkoraljazlarin)

 

Otok sunca i autohtonosti

Zlarin se ponosi svojim statusom jednog od najsunčanijih dalmatinskih otoka s čak 2700 sunčanih sati godišnje. Osim sunca, ovaj otok nudi i blizinu grada Šibenika, čineći ga idealnim mjestom za bijeg od svakodnevnog stresa i uživanje u autohtonosti ovog turističkog bisera. On se često naziva i draguljem Jadranskog mora, a razlog za to brzo postaje jasan kad stupite na njegovo tlo. Ovdje nema buke automobila; otok je rezerviran isključivo za pješake, stvarajući oazu mira i spokoja. Šetnje kroz uske kamenite uličice i miris mora koji vas okružuje čine da se osjećate kao da ste zakoračili unatrag u vrijeme kada su tradicija i priroda oblikovali svakodnevni život.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by . Zlarin daily . (@zlarindaily)

 

Bez automobila, bez plastike

Jedna od posebnosti Zlarina je njegova odlučnost u očuvanju prirode. Na ovom otoku nećete pronaći automobile, ali ih ni nećete trebati. Otok je stvoren za rekreaciju – od trekkinga do bicikliranja, veslanja i plivanja. Još jedna značajka koja Zlarin čini posebnim je njegova plastic-free politika. Na kulturnim i zabavnim manifestacijama, koriste se višekratne čaše i pribor za jelo, dok se u trgovini ne prodaju ni plastične vrećice.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by . Zlarin daily . (@zlarindaily)

Nismo se uspjeli uvjeriti je li to istina jer smo nadobudno u kasno popodne svratili u dućan po klasik kojeg volimo od malih nogu – sendvič od četvrt kruha, no ostali smo praznih ruku. Naime, tu je ostala jedna (nama sentimentalna) tradicija iz doba prije Hrvatskog turizma čiji je sastavni dio bio da se kruh treba naručiti dan ranije jer ga dovoljno ima tek za žitelje otoka. Nismo bili tužni jer smo si objasnili kako je ovo zapravo waist-free politika. Kruh se sigurno neće baciti jer ga nitko nije kupio.

 

Bogata kulturna baština

Prvi pisani dokumenti o Zlarinu datiraju iz 1245. godine, ali tragovi njegove povijesti sežu duboko u prošlost, sve do neolita i rimskog doba. Ovaj otok često nazivaju otokom umjetnika, a rođeni su na njemu i poznati književnici poput Vesne Parun i Mladena Bjažića. Danas, bogato kulturno nasljeđe živi kroz razne manifestacije i događanja tijekom cijele godine, a posebno ljeti.

Najvažnija posebnost Zlarina je koraljarstvo. Otok ima dugu tradiciju lovaca na koralje, a prvi pisani tragovi o Zlarinjanima kao najpoznatijim koraljarima datiraju još u 15. stoljeće. Crveni koralji postali su ne samo simbol Zlarina, već i ključni dio njegove ekonomije i kulture.

Hrvatski Centar Koralja, otvoren prošle godine pod sloganom “Crvena kakvu još niste vidjeli,” čuva i prenosi priču o koraljarstvu, otočkom životu i očuvanju prirodne baštine. Smješten u predivno obnovljenoj kamenoj Kući Kažerma, ovaj centar koristi suvremene tehnologije, virtualnu i proširenu stvarnost te klasične izloške kako bi posjetiteljima približio čaroliju koralja.

Otvaranje Centra koralja označava novu eru za Zlarin, otočnu zajednicu koja je stoljećima živjela uz koralj kao ključni element svog identiteta. Umjesto tradicionalne eksploatacije, sada se crveni koralj, nekada izvor preživljavanja za lokalno stanovništvo, promatra kroz prizmu očuvanja bioraznolikosti i inovacija.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Centar koralja Zlarin (@centarkoraljazlarin)

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Centar koralja Zlarin (@centarkoraljazlarin)

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Centar koralja Zlarin (@centarkoraljazlarin)

 

 

“Kuća Kažerma nudi stalni postav koji prikazuje ekosustav i zaštićene vrste šibenskog arhipelaga, tradiciju uzgoja koralja na Zlarinu i čitaonicu, dok je Kuća Šare preuređena u edukacijsko-istraživački centar sa smještajnim jedinicama za istraživače i znanstvenike,” objašnjava Katarina Gregov, voditeljica Centra koralja.

Posjetitelji koji istraže Centar bolje će razumjeti povijest i životnu suštinu Zlarina, kao i hrabrost i upornost lokalnog stanovništva.

Oda Vesni Parun

Vesna Parun, jedna od najznačajnijih figura u hrvatskoj poeziji i dječjoj književnosti, rođena je na Zlarinu 10. travnja 1922. godine. Iako je rano napustila rodni otok, uvijek mu se vraćala, tražeći mir i inspiraciju iz djetinjstva. Kroz svoj literarni rad, postala je prva žena u hrvatskoj književnosti koja je živjela isključivo od i za književnost.

Vesna Parun Baklja

Danas, na Zlarinu se održavaju brojna događanja posvećena Vesni Parun, čime se njeno nasljeđe čuva i proslavlja generacijama. Ovaj otok nastavlja biti mjesto gdje se kultura, povijest i umjetnost stapaju u nezaboravno iskustvo za sve posjetitelje.

Doživite nezaboravno ljeto na Zlarinu

Izložbe, koncerti, filmski festivali, sportska natjecanja i gastro događanja samo su dio onoga što Zlarin nudi svojim posjetiteljima. Od Oproštaja koraljara do Zlarin Street Music Festivala, ovaj otok nudi nezaboravna iskustva za sve posjetitelje. Bez obzira jeste li ljubitelj prirode, umjetnosti, dobre hrane ili samo želite uživati u opuštenom ozračju, Zlarin je destinacija koja će vas osvojiti svojom ljepotom i šarmom. Iskusite čaroliju ovog predivnog dalmatinskog bisera i stvorite uspomene koje će trajati cijeli život.

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.