Skip to main content

Zamislite ljetno popodne na dalmatinskoj obali. Sunce se sprema uroniti u more, obasjavajući krajolik blagim zlatnim sjajem. Lagani maestral pirka, a zrakom se širi onaj neodoljiv miris – miris morskih plodova pripremljenih na tradicionalni način, u jednostavnom jelu koje okuplja duh Dalmacije u svakom zalogaju. Da, pričamo o buzari – kraljici dalmatinskih kuhinja i neizostavnom dijelu svakog gurmanskog putovanja obalom. 

Što je buzara i zašto je tako posebna? 

Buzara je staro dalmatinsko jelo koje se priprema na nevjerojatno jednostavan način, ali je rezultat prave mediteranske magije. Sastojci su skromni – dagnje, neke druge školjke, kozice i/ili škampi, bijelo vino, češnjak, peršin, maslinovo ulje i mrvice kruha. Sve je to spojeno u jednoj loncu, gdje morski plodovi oslobađaju svoje bogate sokove, stvarajući sočan umak koji spaja tradiciju i more u jednom tanjuru. 

Tajna buzare nije samo u sastojcima, nego i u načinu pripreme. Ona ne trpi žurbu. Kao i sve što vrijedi u Dalmaciji, buzara se kuha polako, s puno strpljenja. Domaćini će vam reći da buzara, kao i vino, traži da je pustite da se „zavrti“ – neka se okusi sjedine, neka more pokaže svoje bogatstvo, a vino svoj karakter. 

Crvena ili bijela? Buzara na bilo ili crveno?

Postoje dvije vrste buzare: crvena i bijela. Bijela buzara je nešto jednostavnija i osvježavajuća, s naglaskom na češnjak, peršin i bijelo vino. Savršena je za ljetne dane kada želite lagan obrok koji neće opteretiti, ali će oduševiti vaše nepce. 

Crvena buzara, s druge strane, ima karakter. Dodaje se rajčica, koja joj daje intenzivniju boju i okus. Često se crvena buzara poslužuje sa škampima, koji plivaju u tom gustu umaku kao da su tek izašli iz mora, spremni da budu heroji na vašem tanjuru. Zanimljivo, mnogi Dalmatinci će se svađati oko toga koja je verzija bolja – ali zapravo, to ovisi o trenutku i raspoloženju. Ponekad vam je potrebno malo više strasti, pa birate crvenu, a ponekad samo želite osjetiti čisti okus mora, pa se odlučujete za bijelu. 

Gastronomska avantura uz obalu 

Putovanje Dalmacijom znači više od uživanja u predivnim plažama i kristalno čistom moru. To je gastronomska avantura u kojoj buzara igra ključnu ulogu. Ne postoji bolji način da se doživi autentični duh obale nego sjesti u malu konobu, uz čašu domaćeg vina i tanjur buzare pred sobom. Lokalni ribari znaju najbolje: sve što je potrebno je svježa riba, jednostavni začini i malo ljubavi prema kuhanju – i već ste na putu do savršenstva. 

Mnogi restorani uz obalu nude svoju buzaru s twistom, pa tako možete naići na buzaru s dodatkom papra, limuna ili čak malo ljutih papričica, ovisno o tome koliko je kuhar kreativan. No, bez obzira koju varijaciju na temu odabrali, jedna stvar ostaje ista – buzara je sinonim za more, sunce i opuštanje. 

Kako uživati kao lokalac 

Ako želite doživjeti buzaru na pravi način, pridržavajte se nekih jednostavnih pravila. Prvo, uvijek je bolje jesti rukama – nema boljeg osjećaja od toga da rukama zagrabite školjku ili škamp i pustite da vam sokovi cure niz prste dok ih umačete u gusti umak. Drugo, nemojte zaboraviti na kruh. Svaki zalogaj buzare treba biti popraćen komadom kruha umočenim u umak – to je nepisano pravilo dalmatinske kuhinje. I na kraju, opustite se. Buzara nije jelo koje se jede u žurbi, već uz dug razgovor, smijeh i zvuk valova koji se lome o obalu. 

Za kraj – recept za putovanje kroz okuse 

Ako želite da buzara bude dio vašeg vlastitog putovanja, donosimo jednostavan recept za bijelu buzaru kojeg možete isprobati kod kuće: 

  • 1 kg dagnji (ili kombinacija s kozicama ili škampima) 
  • 4 češnja češnjaka, sitno nasjeckana 
  • Velika šaka svježeg peršina, nasjeckanog 
  • 1 dl bijelog vina 
  • Maslinovo ulje 
  • Krušne mrvice (po želji) 
  • Sol i papar 

U zagrijanu tavu dodajte maslinovo ulje, češnjak i peršin. Kad zamirišu, ubacite dagnje ili škampe, zalijte bijelim vinom i pokrijte. Kuhajte na laganoj vatri dok se školjke ne otvore ili škampi ne postanu nježno ružičasti. Po potrebi dodajte malo krušnih mrvica kako bi se umak zgusnuo, i poslužite s hrskavim kruhom. 

Dakle, sljedeći put kad se nađete u Dalmaciji, nemojte propustiti priliku isprobati pravu tradicionalnu buzaru. Ova jednostavna delicija koja nosi okus Mediterana zauvijek će vas povezati s čarima Jadrana. Jer, kao što Dalmatinci kažu: “More u tanjuru – to je buzara.” 

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.