Skip to main content

Morski sustavi izloženi su brojnim pritiscima ljudskog djelovanja, a klimatske promjene, prekomjerne količine plastike i drugih vrsta otpada u moru, uništavanje morskog krajolika i podmorja dovelo je do velikih ekoloških promjena u priobalnim i morskim ekosustavima. Nužno je, stoga, podići svijest o ulozi mora i oceana te educirati posebno buduće generacije o važnosti njihove zaštite i nužnosti očuvanja morskih staništa.

Upravo su s tim ciljem stručnjaci Cromarisa osmislili su projekt „Bio kugle za bio budućnost“ čiji je cilj doprinijeti očuvanju morskih staništa i obnovi podmorja u općini Sali.

Projekt je proveden u suradnji s Osnovnom školom „Petar Lorini“ u Salima gdje je učenicima održana edukacija o bioraznolikosti Jadranskog mora, zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama te načinima smanjenja ljudskog utjecaja na morska staništa. Glavni cilj edukacije bio je probuditi svijest djece o nužnosti zaštite mora i morskog okoliša te ih potaknuti na očuvanje ovog svima važnog prirodnog resursa. Nakon edukacije 70-ak učenika je uz pomoć djelatnika Cromarisa sudjelovalo u radionici izrade bio kugli te u interaktivnoj predstavi Kazališta lutaka Zadar na temu zaštite mora i recikliranja otpada.

https://www.youtube.com/watch?v=Go1heUD1UYQ

Izrađeno je 5000 bio kugli!

Tijekom radionice izradili smo 5.000 kugli koje su se sušile mjesec dana, a nakon toga su bačene u more. Izrađene od gline i efektivnih mikroorganizama koji se hrane otpadnim tvarima u okolišu, bio kugle raspadanjem na morskom dnu more obogaćuju kisikom i drugim korisnim elementima te na taj način doprinose obnovi bioraznolikosti podmorja.

Kako bi učinak bacanja bio kugli bio veći, Cromaris je u sklopu projekta u luci Sali organizirao čišćenje podmorja od mehaničkog otpada. Ronioci ronilačkog kluba KPA Zadar tom su prilikom iz mora izvukli oko 1 tonu otpada, mahom staklenih boca, konopa, betonskih tegli, plastike i željeza. Prije bacanja kugli u more uzeti su uzorci morskog dna u svrhu analize sedimenta, a uzorkovanje se ponovilo i nakon dva mjeseca kako bi se popratio učinak bio kugli.

Foto: Cromaris

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.