Skip to main content

Istraživanje veze između vode i mentalnog blagostanja

Blago ljuljanje valova uz obalu, hipnotizirajući krugovi na mirnom jezeru ili beskrajnom prostranom more – voda ima jedinstvenu moć da umiri našu dušu i umiri naš um. Ovaj fenomen leži u srcu “blue mind” termina koji je osmislio morski biolog i autor Wallace J. Nichols. 

Razumijevanje plavog uma 

Blue Mind je termin koji obuhvaća umirujuće, meditativne i terapijske učinke blizine, prisutnosti, ili uranjanja u vodu. To je mir koji osjećamo kad sjedimo uz obalu, radost plivanja u moru ili osjećaj smirenosti kad gledamo u namreškanu površinu jezera. Nicholsova istraživanja sugeriraju kako su naši mozgovi programirani da pozitivno reagiraju na vodu, a ova veza ima značajne posljedice po naše mentalno zdravlje. 

Znanost iza Blue Minda 

Brojne studije istražuju fiziološke i psihološke koristi aktivnosti povezanih s vodom. Na primjer, vrijeme provedeno uz vodu povezano je smanjenjem razine stresa, povećanom kreativnošću, poboljšanim emocionalnim blagostanjem i boljom mentalnom jasnoćom. Zvuk vode, bilo da su to valovi koji se lome ili potoci koji žubore, ima umirujući učinak na naš um, smanjujući anksioznost i potičući opuštanje. 

Voda kao relaksator stresa

Fenomen Blue Mind objašnjava zašto mnogi od nas traže utjehu u vodi kad trebamo odmor od zahtjeva modernog života. Bez obzira na to radi li se o vikendu na plaži, šetnji do planinskog potoka ili jednostavno slušanju snimaka zvukova valova oceana, ovi susreti s vodom pomažu nam resetirati se i pronaći unutarnji mir. Voda potiče svjesnost i prisutnost, omogućujući nam da se oslobodimo briga i živimo u trenutku.

Terapijski potencijal  

Izvan rekreativnih prednosti, Blue Mind sve više nalazi primjenu u terapiji. Aqua terapija, na primjer, koristi umirujući učinak vode kako bi pojedinci nosili se s različitim mentalnim izazovima, uključujući depresiju, anksioznost i posttraumatski stresni poremećaj. Vježbe svjesnosti temeljene na vodi, poput paddleboard joge ili meditacije na vodi, postaju popularne kao holistički pristup blagostanju. 

U svijetu često obilježenom žurbom i stresom, Blue Mind nas podsjeća na terapijske kvalitete vode. Bez obzira radi li se o mirnoj šetnji uz obalu rijeke, tihoj večeri na obali jezera ili avanturističkom plivanju u moru, voda ima moć liječenja i obnavljanja naših uma i duša. Prihvaćanjem, možemo se povezati s mirnom biti vode i pronaći mentalnu jasnoću, spokoj i emocionalno blagostanje usred životnih turbulencija. 

Close Menu

Muzeološke aktivnosti projekti su neprofitne udruge Muzej fjake – Institut za kulturološko i znanstveno proučavanje fjake.

Udruga “Muzej fjake” osnovana je 2023. godine s ciljem provođenja različitih kulturnih, umjetničkih i edukativnih aktivnosti kako bi istražila fenomen fjake – osjećaja i običaja uvjetovanih geografskim položajem Dalmacije. Cilj je promocija fjake unutar i izvan Hrvatske, promicanje umjetničkog stvaralaštva afirmiranih i neafirmiranih umjetnika Dalmacije te poticanje suvremene umjetnosti i kulture tematski vezane uz to područje.

Temeljna platforma Udruge je Muzej fjake, koja sadrži tri međusobne povezana, ali odvojena segmenta – online Muzej fjake, Magazin sporog življenja i Institut fjake.